تجهیزات شبکه

کابل شبکه LANچیست؟ معرفی انواع LAN

کابل شبکه LAN

در دنیای شبکه، کابل اینترنت و کابل شبکه LAN دو اصطلاح پرکاربرد هستند. آنها کابلهایی هستند که برای اتصال دستگاههای شبکه مانند رایانه ها ، سوئیچ های شبکه یا روترها برای انتقال داده استفاده می شوند. این کابل‌ها اساساً حامل یا رسانه ای هستند که داده ها از طریق آن‌ها جریان می یابند. برای شروع این مقاله ابتدا می خواهیم دقیقاً با کابل شبکه LAN چیست شروع کنیم؟ LAN مخفف شبکه محلی و یک شبکه رایانه ای است که کامپیوترهای یک منطقه خاص مانند خانه ها، دانشگاه ها، دفاتر، ساختمان های تجاری، آزمایشگاه ها و تقریباً هر مکان با طیف وسیعی از رایانه ها را به هم متصل می کند.

آغاز یک شبکه محلی (LAN) در دهه 1970 با افزایش نیاز به اتصال سریع کامپیوتر در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها آغاز شد. اولین معرفی شبکه LAN یک مورد عمده استفاده با نصب آن در سال 1977 در بانک Chase در شهر نیویورک است. اکنون که کمی از مقدمه و پیش زمینه LAN برخوردار شدید ، بیایید بررسی کنیم که در واقع یک کابل شبکه LAN چگونه کار می کند؟

برای استعلام قیمت و خرید انواع کابل شبکه با کارشناسان بخش فروش تجهیزات شبکه اوربیتال صنعت تماس بگیرید.

02133118688

 

انواع کابل شبکه LAN

 

شبکه اینترنت چیست

هر یک از این کابل ها دارای طراحی و عملکردهای متفاوتی هستند که اتصال اترنت را تأمین می کنند. برای درک بهتر این موضوع، بیشتر از کابل کواکسیال برای اتصال از ISP به مودم استفاده می کنند. این نوع کابل به برقراری ارتباطی که به اینترنت شبکه شما می بخشد کمک می کند. کابل های کواکس معمولاً با محافظ داخلی طراحی می شوند تا در مناطقی با فرکانس های تداخل الکترومغناطیسی عملکرد بهتری داشته باشند.

کابل مسی Twisted pair متداول ترین کابل های شما است که برای اتصال رایانه ها، روترها، سوئیچ ها، چاپگرها، سیستم های بازی، دستگاه های PoE، دوربین های IP و موارد دیگر استفاده می شود. آنها در دسته های مختلفی از جمله:

 • کابل Cat5e
 • کابل Cat6
 • کابل Cat6A
 • کابل Cat8

کابل های LAN نیز در نسخه های بدون محافظ و با روکش محافظ عرضه می شوند. کابل های شبکه LAN دارای محافظ مخصوص مناطقی است که دارای EMI (تداخل الکترومغناطیسی) هستند. کابل شبکه LAN بدون محافظ اغلب در خانه و محل کار نصب می شوند. کابل شبکه لن دارای محافظ به دلیل مواد اضافی استفاده شده و روش های مختلف تولید، اغلب گرانتر از کابل های شبکه LAN بدون محافظ هستند.

کابل شبکه LAN

LAN (شبکه محلی) شبکه ای است که در مسافت کمی کار می کند، معمولاً در یک ساختمان یا دانشگاه. شبکه محلی می تواند کوچک باشد و به سه کامپیوتر متصل شود ، اما همچنین می تواند صدها رایانه مورد استفاده هزاران نفر را به هم متصل کند. کابل شبکه LAN به کابل‌های انتقال داده در شبکه رایانه ای اطلاق می شود. کابل شبکه LAN دو نوع اصلی دارد. یکی کابل مستقیم است که معمولاً به آن کابل پچ Ethernet می گویند ، که برای اتصال رایانه ها به روترها یا سوئیچ ها استفاده می شود.

کاربرد کابل شبکه LAN

 • از کابل LAN برای اتصال به رایانه ها و سخت افزارها جهت تشکیل LAN استفاده می شود
 • LAN یک شبکه محلی از دستگاه ها است و به اتصال شبکه به یکدیگر کمک می کند
 • LAN می تواند از نظر اندازه بزرگ باشد (MAN یا WAN)

مشخصات کابل شبکه Lan

 

اینترنت مجموعه ای از شبکه‌ها در سراسر جهان است که میلیون ها کسب و کار، سازمان دولتی، موسسات آموزشی و افراد را به هم متصل می‌کند. خدمات اینترنتی مانند اشتراک فایل، دسترسی به اینترنت و موارد دیگر از طریق انواع مختلف رسانه ها به کاربران ارائه می‌شود که معمولاً شامل سوئیچ های شبکه، روترها، پیوندهای فیبر نوری، فن آوری های کابل کشی مس و غیره است. بنابراین، کابل‌های اینترنتی را می‌توان کابل‌های فیزیکی مورد استفاده در اینترنت دانست. متداول ترین انواع آن کابل‌های فیبر نوری ، کابل کواکسیال، کابل مسی و غیره است.

معرفی انواع کابل شبکه LAN

با اتصال LAN به چندین رایانه و سخت افزار شبکه ، کابلهای مختلفی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند. این شامل:

 • جفت پیچ خورده مس (همچنین به عنوان کابل شبکه LAN ، اترنت یا شبکه) نامیده می شود
 • کابل کواکسیال
 • کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

یک کابل فیبر نوری شامل یک یا چند فیبر نوری در داخل یک پوشش عایق بندی شده است و برای رساندن سیگنال از طریق نور کار می کند. این برنامه برای شبکه های داده از راه دور ، با کارایی بالا و ارتباطات از راه دور طراحی شده است زیرا پهنای باند بیشتری را فراهم می کند و می تواند داده ها را در مسافت های طولانی انتقال دهد. کابل فیبر (Fiber cable) نوعی کابل است که برای حمل نور از الیاف نوری ساخته شده است. این کابل می تواند سیگنال ها را در مسافت های طولانی حمل کند و یک راه حل بسیار محبوب دیگر برای استفاده تجاری است. برخی از انواع معمول کابل فیبر عبارتند از:

 • OFC – فیبر نوری رسانا
 • OFN – فیبر نوری غیر رسانا
 • OFCG – کاربرد عمومی رسانای فیبر نوری
 • OFNG – مصارف عمومی غیر رسانای فیبر نوری
 • OFCP – پلنوم رسانای فیبر نوری
 • OFNO – پلنوم غیر رسانای فیبر نوری
 • OFCR – افزایش دهنده رسانای فیبر نوری
 • OFNR – برخاسته غیر رسانای فیبر نوری
 • OPGW – سیم زمینی کامپوزیت فیبر نوری
 • ADSS – خود-پشتیبانی از تمام دی الکتریک
 • OSP – کابل فیبر نوری در خارج از کارخانه
 • MDU – واحد مسکونی کابل فیبر نوری

آیا فناوری بی سیم می تواند یک شبکه LAN باشد؟

وقتی به فناوری بی سیم فکر می کنید، به اتصالی فکر می کنید که کاملا عاری از هرگونه کابل یا سخت افزار دیگر است. شاید از دانستن این موضوع تعجب کنید اما فناوری بی سیم را می توان در واقع یک شبکه LAN دانست. محبوب ترین نوع فناوری بی سیم که در مشاغل و خانه ها استفاده می کنیم ، WiFi است. می توانید LAN را راهی برای اتصال چندین رایانه به یکدیگر بدانید که از طریق WiFi امکان پذیر است.

WiFi به دلیل سهولت استفاده در بین افراد محبوب شده است. راه اندازی آن سریع و نسبتاً عاری از هرگونه تعمیر و نگهداری است. برای اتصال به دستگاه های WiFi می توانید از کابل های مسی نیز استفاده کنید. اتصال این دستگاه از طریق کابل شبکه LAN به چند روش مختلف امکان پذیر است. برای روتر بی سیم می توانید کابل را از مودم به روتر وصل کنید. سپس می توانید از اتصال اینترنت به دستگاه های تلفن همراه ، تلویزیون های هوشمند و رایانه ها لذت ببرید.

خرید کابل شبکه LAN اوربیتال صنعت

در مورد کابل اینترنت در مقابل کابل LAN ، هر دو نوع می توانند سیگنال ارائه دهند و تجهیزات شبکه را مانند سوئیچ ها به یکدیگر متصل کنند. کابل شبکه LAN نوعی کابل اینترنت است و کابل اینترنت شامل طیف گسترده ای از انواع کابل مانند کابل فیبر ، سیم تلفن یا کابل کواکسیال است. برای خرید کابل شبکه LAN و استعلام قیمت با کارشناسان بخش فروش اوربیتال صنعت تماس بگیرد.

منابع: http://www.fiberopticshare.com/internet-cable-vs-lan-cable.html

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *