تجهیزات شبکه

مودم های adsl و vdsl

مودم های adsl و vdsl

عبارت ADSL از حروف آغازین Asymmetric Digital Subscriber Line  گرفته شده است . عبارت   VDSL را نیزبرگرفته از حروف آغازین  Very-high-bitrate Digital Subscriber Line می باشد . برخی تصورشان بر اینست که VDSL همان فیبر نوری می‌باشد . اما باید گفت اینطور نیست و هر کدام خدمات اینترنتی متفاوتی دارند. ADSL را می‌توان از نخستین فناوری ‌های زیرشاخه DSL دانست. این در حالیست که VDSL نسل جدید فناوری DSL بر بستر  کابل‌ های شبکه می‌باشد . ADSL  در دسته بندی قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت جهان قرار می‌گیرد و اطلاعات را با بهره گیری از خطوط تلفن به مودم شما انتقال می‌دهد ، بدون آنکه برای تماس‌های صوتی مشکلی ایجاد کند.

 

برای استعلام قیمت و خرید تجهیزات کابل شبکه با کارشناسان بخش فروش اوربیتال صنعت تماس حاصل فرمایید.

02133118688

 

مطالب بیشتر: ترانک چیست

 

مزایای اینترنت adsl

مزیت اصلی اینترنت ADSL آن است که به کابل‌کشی و نیز نصب خطوط جدید نیازی نیست؛ هر خانه می‌تواند روی خط تلفن خود یک اتصال اینترنت (  ADSL) داشته باشد . احتمالا شما نیز از کاربران ADSL هستید و حتی این مطلب را با این دسته از اینترنت می‌خوانید. اینترنت  ADSLمزیت های دیگری هم دارد. از جمله اینکه قیمت پایینی دارد و پهنای باند در دسترسی دارد و به سرعت راه‌اندازی می‌شود.

معایب اینترنت adsl

گفتنی است ADSL با این همه مزیت دارای معایبی نیز هست. از جمله مهم ترین معایب adsl می توان به سرعت دانلود آن اشاره کرد که حداکثر ۲۴ مگابایت بر ثانیه می باشد . سرعت آپلود که کمتر از این هم هست، چیزی حدود یک و یا دو مگابایت. البته قابل ذکر است که پارامترهای بسیاری بر کیفیت و سرعت اینترنت  ADSL  از جمله سیم ‌های تلفن، فاصله منزلتان تا مرکز مخابرات و بستر خطوط تلفن­های شهری اثرگذار است.

مزایای اینترنت vdsl

vdsl ها قادرند اطلاعات را با سرعت 52 مگابایت برثانیه دانلود کنند. همچنین با سرعت 16 مگابایت برثانیه آپلود کنند؛ این سرعت در واقع چیزی حدود 6 برابر بیشتر از اینترنت ADSL است. قابل ذکر است که این پهنای باند همان استاندارد اینترنت های DSL می باشد که در حالت تئوری قابلیت این را دارند که تا 300 مگابایت برثانیه نیز ارائه کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خطوط تلفن تنها بخش اندکی از ظرفیتشان را جهت انتقال صدا به کار می گیرند. فناوری‌ های DSL از ظرفیت ‌های اضافی در این خطوط جهت اتصال به اینترنت بهره می گیرند.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، فرکانس صدای انسان بین 400 تا 3400 هرتز می باشد، این درحالیست که خطوط تلفن می توانند دیتا ها را در فرکانس ‌های چندین میلیون هرتزی نیز انتقال دهند و بدین صورت داده‌های دیجیتالی را منتقل کنند. بنابراین می‌توان با استفاده از خطوط و نیز تکنولوژی DSL  اینترنت را بر بستر این خطوط ارائه داد. اینترنت VDSL با بهره گیری از ظرفیت بالای خطوط تلفن بیشترین پهنای باند را ارائه می دهد. گفتنی است که پهنای باند آن قابل مقایسه با فناوری های دیگر  DSLهمانند ADSL  نیست.

 

معایب اینترنت vdsl

از جمله معایب این اینترنت هزینه سرویس آن می باشد. هزینه اینترنت vdsl  به مراتب بیشتر از ADSL است. برای کوچکترین سرویس این اینترنت می بایست ماهیانه مبلغی را پرداخت کنید. در برخی مناطق ، مجبور به انتخاب از بین سرویس های محدود عرضه شده هستید. شما می بایست یکی از سرویس ها را انتخاب کرده و برای یکسال قرارداد ببندید و هزینه رایک جا پرداخت کنید. و امکان دارد این شرایط پرداخت برای هر کاربری مقدور نباشد.

شبکه مخابرات و یا کلیه خطوط تلفن ثابت مخابرات به کاربرانش اجازه ارائه این سرویس را نمی دهند. می بایست کارشناسان مخابرات بررسی کنند که منزلتان می تواند سرویس vdsl داشته باشد یا نه .

 در VDSL قدرت سیگنال با افزایش فاصله به شدت افت می کند. بنابراین ISP تا فاصله‌ای نزدیک می تواند حداکثر سرعت ممکن را برای این سرویس به کاربرانش ارائه دهد . با هم برابر می‌شوند، اما سرعت اینترنت ADSL با افزایش فاصله تغییر چندانی نمی‌کند.

 

تفاوت اینترنت adsl و vdsl

در واقع می توان نخستین فرق ADSL و VDSLرا همین سیستم انتقالشان دانست. چرا که ADSL از خط های تلفن ثابت شهری جهت انتقال اطلاعات بهره می گیرد در صورتی که VDSL بر بستر‌ های کابل می باشد و احتیاجی به کابل‌ جداگانه و همچنین نصب آن از مرکز مخابرات تا منزلتان دارد. در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا جزییات بیشتری از این دو اینترنت ارائه دهیم.

مطالب بیشتر: معرفی پچ کورد فیبر نوری

 

نسل جدید مودم های مودم های adsl و vdsl

 ADSL 2+ نسلی جدید از اینترنت ADSL می باشد. اینترنت ADSL 2+ برای افراد ساکن در فاصله ای بسیار نزدیک از مراکز مخابراتی و یا تجهیزات سرویس ‌دهنده اینترنت گزینه ای بسیار مناسب است. افرادی که به مرکز ارائه سرویس یا مخابرات نزدیک‌تر و یا Upstream هستند؛ کیفیت و سرعت اینترنت بالاتری نسبت به افراد دورتر یا Downstream دارند.

 در VDSL ها نیز نسل های جدیدتر با کیفیت بالاتر ارائه شده اند. نسل های جدید مودم VDSL با نام های 2VDSL و +  VDSL2 معرفی شده‌اند که هرکدام می‌توانند به ‌ترتیب ، سرعت‌های دانلود 200 و 300 مگابایت بر ثانیه را ارائه دهند. گفتنی است که این مودم های نسل جدید تاکنون در کشور ما توسط شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ارائه نشده اند.

خرید مودم های adsl یا vdsl

در حال حاضر اینترنت‌های خانگی ، به اصلی ترین نیاز بسیاری کسب ‌و کار ها بدل شده است. به همین جهت بسیاری به دنبال ارزان ترین مودم‌ها جهت گسترش کار خود در فضای مجازی می باشند. ارزان ترین مودم adsl  و یا ارزانترین مودم vdsl هم می تواند پاسخگویی نیاز بسیاری باشد. البته که برخی نیز کیفیت یا سرعت بالاتر را بسته به نیاز خود اولویت قرار می‌دهند. کارشناسان ما در اوربیتال صنعت در کنار شما خواهند بود تا بهترین انتخاب را در زمینه خرید مودم داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *